Zajímavé...

Obnova Mariánského sloupu - Prohlášení k akci 29. května 2019

Mariánský sloup, volné dílo, Ve středu 29. května 2019 jsme zahájili stavbu Mariánského sloupu. S vědomím, že máme v rukou platné stavební povolení (to nebylo zrušeno usnesením zastupitelstva z roku 2017, protože smlouvy nebyly vypovězeny), kterému ale chybí razítko k záboru, jsme se pěšky vydali doprostřed Staroměstského náměstí.

Jelikož prostor, který jsme mohli na základě stavebního povolení zabrat je jen velikosti půdorysu základů sloupu a nebyl nám zatím povolen vjezd museli jsme pobrat jen nejnutnější vybavení. Po zabezpečení staveniště ploty jsme začali rozebírat dlažbu a dlažební kostky rovnat na hromadu uvnitř staveniště.

V tuto chvíli předseda Společnosti pro obnovu mariánského sloupu, pro kterou naše kamenosochařská huť vykonává všechny práce, nám donesl dokument: Ohlášení o zahájení stavby, který byl v ranních hodinách oficiální cestou podán.

Ihned po rozložení plotů a vyndání prvních kostek zareagovali strážníci, těm jsme ukázali všechny dokumenty, které máme. Jsme přesvědčeni, že pro aktuální práce máme vše potřebné a proto jsme postupovali ve vyndavání dlažby dál.

Naším záměrem je postavit stavbu mariánského sloupu, na které jsme dvacet let pracovali z darů lidí této země a předat ji dle smlouvy jako dar městu Praha. Po tak dlouhé době práce jsme ze zahájení stavby společně se všemi lidmi, kteří na tomto projektu pracovali, měli opravdu velkou radost. Čeká nás spousta dřiny, ale jsme na ni připraveni.

Kolem 11 hodiny se situace zkomplikovala příjezdem další hlídky policie s úředníky magistrátu. Na jejich požadavek byla stavba přerušena. Jako důvod nám bylo udáno, že nemáme všechna potřebná povolení.

Policie považovala naši akci za přestupek a sdělili nám, že pokud bychom v ni pokračovali, jednalo by se o trestný čin na majetku hl. města Prahy, jelikož vzniklá škoda by přesáhla 5000 Kč.

V této chvíli nastala diskuse s policií a přivolanými úředníky, kdy nebylo jasné, zda jsme něco porušili, nebo ne. O akci začala informovat televize, rozhlas i internetová média. Všem jsme se snažili předat informaci, že naším záměrem je obnovit památku dle závazného stanoviska památkářů a podle přání a touhy mnoha příznivců a dárců kteří se dlouhodobě podílejí na příběhu mariánského sloupu.

Po domluvě s policií a úředníky jsme dočasně usadili dlažbu na původní místo a vyčkáme s prací do doby, než nám bude uděleno požadované povolení o záboru.

Nyní po zpětném právnickém výkladu celé středeční události nám bylo navrhnuto podat stížnost na nelegální postup policie při započetí stavby, jelikož se ukázalo že náš postup byl správný (rozlohu stavby jsme dále rozšiřovat nechtěli a ani vjezd autem nebyl bez posledního razítka plánován). Celá situace a její právnický výklad však byla pro obě strany natolik komplikovaná, že chápeme že mohlo dojít k nedorozumění na obou stranách a stížnost podávat nechceme.

Jsme rádi, že stavba mariánského sloupu je zahájena. K dalšímu pokračování chceme přizvat všechny lidi, kteří tento příběh mají rádi a chtějí se na něm podílet.

Tuto barokní památku obnovujeme pro vás. Těšíme se, že budeme na Staroměstském náměstí stavět mariánský sloup společně.

Děkujeme za vaši pomoc, pochopení, modlitby i nadšení

Kamenosochařská huť


Převzato z https://marianskysloup.info/, článek z 30. 5. 2019 naleznete zde.

Přečtěte si, co vyšlo:

Na Staroměstském náměstí započala obnova Mariánského sloupu (+ videa), 30. 5. 2019

Mariánský sloup na Staroměstském náměstí: vychází zajímavá kniha..., 26. 1. 2019

Mariánský sloup na Staroměstském náměstí v Praze - Ke vzpomínkové akci 3. listopadu 2018, 7. 12. 2018

Mariánský sloup na Staroměstském náměstí v Praze, 18. 3. 2018

Mariánský sloup na Staroměstském náměstí - ZAMÍTNUT !, 17. 9. 2017

Na pražské Staroměstské náměstí se může vrátit Mariánský sloup, 14. 8. 2017

Iniciativa „Duchovní setkání u mariánských sloupů v České republice za pokoj v zemi a svěření obcí do péče Matce Boží“ Mariánský sloup jako pomník Stalina?, 28. 10. 2014

Mariánský sloup v Praze, 31. 7. 2013 (stream - video)

Praha: Pannu Marii přirovnávají ke Stalinovi, nebo – boj o Mariánský sloup, 11. 4. 2013

Mariánský sloup, volné dílo,

Sdílet

| Autor: Roman Tomek | Vydáno dne 01. 06. 2019 | 1740 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Nové filmy, videa a audia (mp3) pro vás:
Hledání na našem webu:
Doporučujeme:
Anketa:
Znáš adoptivní farnost Jeníkov? (viz články o farnosti Jeníkov)

Netuším, o co jde (1704 hl.)
 
Něco jsem zaslechl (1237 hl.)
 
Je to bláznovství (1227 hl.)
 
Zpovzdálí to sleduji (1280 hl.)
 
Dost se o to zajímám (1827 hl.)
 
Aktivně spolupracuji (1271 hl.)
 
Patřím dokonce do Klubu přátel Jeníkova (1103 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 9649
Volná šiřitelnost:
Na obsah tohoto webu si FATYM nevyhrazuje žádná autorská práva! Obsah můžete dále používat, pokud není někde stanoveno jinak.
projekt Godzone=
Jsme mediálními partnery projektu Godzone.

Na obsah tohoto webu si FATYM nevyhrazuje žádná autorská práva! Obsah můžete dále používat, pokud není někde stanoveno jinak.
Používáme
phpRS - redakční systém zdarma.

Kontakt | O nás | Webmaster | Administrace