Zajímavé...

Kněží pro 3. tisíciletí: 1. část

obětní dary, zdroj: www.pixabay.com, CCO, Volné pro komerční užití Není nutné uvádět zdroj V roce 1990 dnes už svatý Jan Pavel II. napsal sérii promluv o tom, jaký by měl být kněz pro 3. tisíciletí. Protože ani po letech neztratily jeho myšlenky nic ze své aktuálnosti, přinášíme je zde jako inspiraci pro bohoslovce, kněze a možná i další...Kněží pro 3. tisíciletí


Věřící si klade otázku, jaká bude budoucnost Církve, a tím též kněžského úřadu. Skutečně je nutné připravit mladíky, povolané ke kněžství, aby mohli vstoupit do nového úseku dějin s potřebnou duchovní výzbrojí. Budou mít za úkol přinést svým současníkům světlo a život Krista.

Je pravda, že neznáme budoucnost a nikdo nemůže říct, jak se budou dějiny lidstva vyvíjet ani v jakých poměrech se rozvine život národů. Víme, však, že budoucnost je v rukou Všemohoucího, který působí na změny lidského života z docela jiných hledisek než my.

Je přece jeden podstatný rys kněžství, který se nemění: kněz zítřka musí se neméně než dnes podobat Kristu. Když Ježíš žil na zemi, poskytl sám na sobě konečný vzor kněze, když uskutečnil kněžský úřad, kterým jako první pověřil apoštoly. Ten je určen k tomu, aby trval dále a ve všech dějinných periodách se bez ustání zakořeňoval. V tomto smyslu bude kněz třetího tisíciletí pokračovat v řadě kněží, kteří v předcházejících tisíciletích oduševňovali život Církve.

Ale kněžství se musí také přizpůsobit každé epoše a každému stylu života, aby mohlo přinášet ovoce. Při tomto přizpůsobení je povinností počítat především s vanutím Ducha svatého, který rozhoduje o budoucnosti a vedení Církve a vede k novému vývoji.

My pak ze své strany musíme se proto pokusit otevřít se co možná nejvíce vnuknutí Ducha svatého, abychom odkryli, kam směřuje dnešní společnost, abychom poznali nejhlubší duchovní potřeby, abychom určili nejdůležitější konkrétní úkoly, použili pastorační metody, a tak přiměřeným způsobem odpověděli na to, co lidé čekají.

Prosme Pannu Marii, aby kněží mohli nadchnout svět duchem evangelia.

Jan Pavel II., 14. ledna 1990

Jan Pavel II., zdroj: www.pixabay.com, CCO, Volné pro komerční užití Není nutné uvádět zdrojSdílet

| Autor: Anička Balintová | Vydáno dne 03. 01. 2021 | 454 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Nové filmy, videa a audia (mp3) pro vás:
Hledání na našem webu:
Doporučujeme:
Anketa:
Volná šiřitelnost:
Na obsah tohoto webu si FATYM nevyhrazuje žádná autorská práva! Obsah můžete dále používat, pokud není někde stanoveno jinak.
projekt Godzone=
Jsme mediálními partnery projektu Godzone.

Na obsah tohoto webu si FATYM nevyhrazuje žádná autorská práva! Obsah můžete dále používat, pokud není někde stanoveno jinak.
Používáme
phpRS - redakční systém zdarma.

Kontakt | O nás | Webmaster | Administrace