Zajímavé...

Kněží pro 3. tisíciletí: 7. část

obětní dary, zdroj: www.pixabay.com, CCO, Volné pro komerční užití Není nutné uvádět zdroj V roce 1990 dnes už svatý Jan Pavel II. napsal sérii promluv o tom, jaký by měl být kněz pro 3. tisíciletí. Protože ani po letech neztratily jeho myšlenky nic ze své aktuálnosti, přinášíme je zde jako inspiraci pro bohoslovce, kněze a možná i další...

Kněz mužem modlitby


Postní doba je dobou modlitby. Je pravda, že modlitba má mít místo v našem životě v každé době, ve všech ročních období, ale 40 dní, předcházející velikonočnímu tajemství, volá nás k intenzivnější a hojnější modlitbě.

Když Ježíš prožíval 40 dní na poušti, věnoval se modlitbě. V samotě se soustředil zcela na přítomnost Otce, uvažoval o něm a mluvil s Ním, svěřil mu své poslání.

Čtyřicet dní, které předcházely jeho hlasatelské činnosti, jsou poučením pro všechny, ale zvláště pro kněze. Kněz není jen mužem činu, který se věnuje blahu těch, kdo jsou mu svěřeni: je především mužem modlitby. Už při dřívějším setkání jsme ho označili jako muže Božího. Být mužem Božím znamená být mužem modlitby.

Pro kněze je modlitba požadavek, který vyrůstá stejně z jeho osobního života jako z apoštolské služby. Kněz potřebuje se modlit, aby jeho život mohl být, jak má být, darem Kristu. Není možné patřit Kristu celou svou vlastní bytostí, aniž by s ním kněz nepěstoval hluboké osobní vztahy, které nacházejí svůj výraz v modlitebním rozhovoru, aniž by stále na něho neobracel svůj pohled, aby žil ve společenství s Ním.

Také apoštolská služba vyžaduje vytrvalou modlitbu, neboť všechno jednání kněze musí být inspirováno Kristem a čekat ovoce jen od jeho milosti. Kněz je povolán modlit se za ty, k nímž je poslán. Jim dluží službu modlitby, kterou může dosáhnout pro ně nesčetné milosti.

List Židům popisuje Krista- kněze jako toho, kdo se nás bez ustání zastává: proto přináší dokonalé spasení těm, kdo skrze něho přistupují k Bohu, je stále živ a přimlouvá se za ně (7,25). Po vzoru Krista má kněz stále vykonávat misi modlitby.

Proto je velmi důležité, aby kandidáti kněžského úřadu byli vychováváni k modlitbě. Musí především dospět k přesvědčení, že modlitba je nutná pro jejich kněžský život a pro jejich službu. Pak se musí naučit modlit, dobře se modlit a co nejlépe využívat času k modlitbě přiměřeným způsobem. Konečně musí v sobě vyvinout chuť se modlit, touhu a zároveň vůli se modlit.

Prosme v modlitbě Pannu Marii, aby bděla nad výchovou kněží k modlitbě a o rozhodnutích o tomto rysu kněžství, který je základní pro život Církve.

Jan Pavel II. , 11. března 1990

Jan Pavel II., zdroj: www.pixabay.com, CCO, Volné pro komerční užití Není nutné uvádět zdroj

Sdílet

| Autor: Anička Balintová | Vydáno dne 20. 02. 2021 | 252 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Nové filmy, videa a audia (mp3) pro vás:
Hledání na našem webu:
Doporučujeme:
Anketa:
Volná šiřitelnost:
Na obsah tohoto webu si FATYM nevyhrazuje žádná autorská práva! Obsah můžete dále používat, pokud není někde stanoveno jinak.
projekt Godzone=
Jsme mediálními partnery projektu Godzone.

Na obsah tohoto webu si FATYM nevyhrazuje žádná autorská práva! Obsah můžete dále používat, pokud není někde stanoveno jinak.
Používáme
phpRS - redakční systém zdarma.

Kontakt | O nás | Webmaster | Administrace